Chci cestovat zodpovědně a levněji
Pořád někam cestujeme. Do práce, do školy, na nákup, za rodinou nebo třeba na dovolenou. Jak ale cestovat udržitelněji a ideálně i levněji? S tím, jak rostou ceny pohonných hmot, je to stále aktuálnější otázka.
Možností je několik a i každá malá změna se počítá. Čistá mobilita je hlavně o využívání hromadné dopravy. V rámci Zelené modernizace se investuje do jejího vylepšení. Systém veřejné dopravy se okolo velkých měst neustále rozšiřuje (PID okolo Prahy, IDS okolo Brna a další), vznikají park and ride parkoviště. Autobusy postupně nahrazují elektrobusy nebo vozidla na vodík či biometan. Některá města reagují na hustotu dopravy také tím, že zavádí jízdné zdarma.
Zájem roste také o elektromobily a ty se stále zlevňují. V kombinaci s fotovoltaikou se stávají vhodným řešením vlastní dopravy. Infrastruktura se postupně zlepšuje také pro cyklisty ve městech a okolo obcí díky novým cyklostezkám.
Tohle všechno má pro nás několik pozitivních důsledků. Čistější vzduch, zlepšení veřejného prostoru v obcích a městech i větší bezpečnost na silnicích. Prozkoumejte možnosti čisté mobility v Česku.
Čistá hromadná doprava v hlavní roli
- Brno nabízí slevy na šalinkarty v rámci projektu Připrav Brno a Ekodotací.
- Ústí nad Labem vybralo pro městskou dopravu vodíkové autobusy.
- Klidnější a čistší dopravu po Ostravě zajištují elektrické autobusy.
- V Jihlavě jezdí autobusy na bioplyn z nedaleké farmy.
- Město Jeseník řeší udržitelnější dopravu pro obyvatele i turisty.
- Národním parkem Šumavy jezdí zelené linky.
Elektromobilita na vzestupu
Elektromobilita se neustále vyvíjí a nabývá na popularitě. Důkazem je nárůst elektrických aut, kdy ke konci loňského roku jich bylo evidováno kolem 22 000 a celkem jich v registru aut přibylo 6 640. Kromě toho najdeme na silnicích desetitisíce hybridních aut, které kombinují elektrický pohon s klasickým spalovacím motorem. Na to reagují i největší provozovatelé dobíjecích stanic. Loni totiž vznikly stovky nových dobíjecích stanic a ke konci loňského roku jich bylo v Česku přes 2 400. Jejich počet by měl postupně stoupat i letos, trendem jsou hlavně ultrarychlé dobíjecí stojany.
Elektromobilita není pouhou cestou k čistšímu prostředí, ale je také inovativním a efektivním způsobem dopravy pro budoucí generace. V současné době se otevírají nové možnosti pro udržitelnou a inteligentní mobilitu, která má potenciál zásadně změnit podobu našich měst a zlepšit kvalitu života jejich obyvatel.
- Dobíjecí stanice v Mladé Boleslavi
- V Praze parkují elektromobily v modrých zónách zdarma
- Cena dálničních známek od 1. 3. 2024 pro elektromobily bude 0 Kč
- Veřejné elektrobusy - plánovaný projekt Forbes CITYA
- Elektrický taxi bus pro občany v Dačicích
- V menších obcích na Českobrodsku zjednoduší dopravu flexibilní mikrobus

Zásobování po městě? Jde to i na kole
Popularita nákladních kol, neboli „cargobikes“ vzrůstá. Jsou totiž praktickým bezemisním řešením na přepravu malých nákladů na krátké vzdálenosti. Mohou být využívána malými firmami pro přepravu produktů a být tak vzorem udržitelného podnikání. Stejně tak ho mohou využít i rodiny na rodinný výlet, kdy cargokolo uveze až tři děti. Možnosti zapůjčení přibývají a půjčovny najdete v každém větším městě:

Spolujízda šetří peníze i životní prostředí
Každý sdílený kilometr znamená méně vozidel na silnicích a méně vypouštění emisí do ovzduší. Kromě toho, že sdílíme náklady na palivo, parkování a údržbu vozidla, spolujízda nám také otevírá možnost poznat nové lidi a rozšířit naše sociální okruhy. Vyzkoušejte spolujízdu, která je levnější, pohodlnější a družnější záležitostí díky aplikaci BlaBlaCar.

Na úřad i k lékaři vozí seniory Seniortaxi
Seniortaxi se stalo vzorem pro udržitelnou mobilitu seniorů, spojující pohodlné a bezpečné cestování s ohledem na životní prostředí. Tuto službu mohou využít senioři na cesty k lékaři, do sociálních zařízení, na úřady, za kulturou apod. Seniortaxi je skvělým příkladem toho, jak propojit potřeby našich seniorů s péčí o životní prostředí. Například v Ústí nad Labem již tři roky funguje služba Taxík Maxík.

Auto využité na maximum. Jak na carsharing
Sdílení auta je příklad chytrého využití vozidel, který nám pomáhá budovat udržitelnější budoucnost pro nás všechny. Navíc se eliminuje potřeba parkování, což snižuje množství automobilů v městských centrech a zlepšuje dostupnost parkovacích míst pro všechny. V Litoměřicích carsharing už testují, kdy službu mohou využít podnikatelé, kteří nemají vlastní vozdilo.