Přejít k hlavnímu obsahu

Chci uspořit energie a zlepšit bydlení

Nejlepší energie je ta, kterou vůbec nemusíme vyrobit. Hned potom ta, kterou vyrobíme levně a šetrně s ohledem k přírodě. S obojím Zelená modernizace pomáhá. Najděte zde inspiraci k tomu, jak můžete vylepšit své byty a domy. Tak, aby byly energeticky úspornější a snížily vaše výdaje za bydlení.

Výstavba RD v pasivním standardu

Stavíme dům do nízkoenergetického standardu

Tady pomáhá program Nová zelená úsporám. Ten je určený pro majitele a stavebníky rodinných i bytových domů. Kromě nich je program i pro SVJ a bytová družstva, obce, školy, nadace, veřejnou správu, příspěvkové organizace…

Na co lze čerpat? Na renovace a výstavbu rodinných a bytových domů v nízkoenergetickém a pasivním standardu, pořízení solárů a fotovoltaik, zelené střechy, nádrže na zachytávání dešťové vody, využití tepla z odpadní vody, dobíjecí stanice pro osobní elektromobily, výsadbu stromů na veřejnosti přístupných pozemcích u bytových domů.

Foto: Petra Nová, Výstavba RD v pasivním standardu, Rybníky

Chci vidět více
NZÚ Light

Jako senioři zvládneme jen menší rekonstrukci. Pustili jsme se do výměny oken

Tady pomáhá program Nová zelená úsporám Light. Program zaměřený na rychle a snadno realizovatelná úsporná opatření. Určený je pro nízkopříjmové domácnosti a seniory.

Na co lze čerpat? Na výměnu oken nebo vchodových dveří, zateplení fasády, zateplení střechy, zateplení stropu, zateplení podlahy, solární systémy na ohřev vody.

Chci vidět více
Oprav dům po babičce

Plánuji komplexní opravu domu po prarodičích

Tady pomáhá program Nová zelená úsporám – Oprav dům po babičce. Ten je zaměřený na renovace a komplexní zateplení starých domů. Využijí ho hlavně mladé rodiny a generace, které nemají velké úspory. Peníze se tady totiž vyplácejí předem.

Na co lze čerpat? Na opravu starého domu nebo výstavbu na místě starého domu. Dotace na komplexní zateplení je až 1 milion korun, prostředky lze čerpat i na další úsporná opatření.

Chci vidět více

Chci sdílet energii a využít výhodnějších cen

Díky novému zákonu o komunitní energetice si mohou obyvatelé sdílet elektřinu vyrobenou například fotovoltaickými panely na střeše radnice nebo větrnou elektrárnou na poli za městem. Taková elektřina bude pak buď výrazně levnější, nebo zcela zdarma.

Sdílet energii můžeme ale i přímo mezi sebou. Třeba pokud máte chalupu s fotovoltaickými panely, které vám vyrobí přebytky elektřiny. Díky komunitní energetice si můžete energii jednoduše „poslat“ do svého bytu, nebo ji sdílet s ostatními členy rodiny a přáteli.

icon

Jak požádat o dotaci na poradenství na založení energetických společenství zde.

Jak může obec podpořit komunitní energetiku zde.

Dotace na založení energetického společenství od NPO

icon Věděli jste, že

Česko – země plná potenciálu

Věděli jste, že Česko má ve větrné energii potenciál srovnatelný s Rakouskem nebo Polskem? Solární potenciál jižní Moravy je vyšší než španělské Andalusie a vítr kolem Prahy prý fouká intenzivněji než na Baltu. Slunce a vítr jsou těmi nejlevnějšími zdroji energie, které máme, a navíc jich máme stále dostatek. Podle odborníků z Akademie věd by elektřina z větru mohla v budoucnu pokrýt až třetinu naší spotřeby. V zemi tady navíc máme další poklad – geotermální zdroj energie. Prostě ideální země pro obnovitelný život. 

Kněžice

V Kněžicích jsou soběstační

Jak může taková komunitní energetika fungovat, už vědí třeba v Kněžicích. Obec tady postavila bioplynovou stanici, díky které jsou teď energeticky soběstační. Lidé tady už 16 let platí stejnou cenu za teplo, 310 Kč/GJ. Teplo vyrábí z organického odpadu z blízkých farem a z bioodpadu, který sem z obce sváží. V centrální výtopně pak využívají ještě dřevní štěpku a slámu.